BOKOVKY KUBY KUBÁNCE

Někteří příbuzní Kuby tvrdí, že už jako nemluvně se nechával rád houpat v kočárku a to s důrazem na druhou a čtvrtou dobu s občasnými synkopickými přírazy. Možná už v té době se projevila jeho láska k hudbě zvané swing.

Jeho cesta k trombónu, ale nebyla tak jednoduchá, jak se může zdát. Kubánec začínal na flétnu a baskřídlovku, aby až o něco později za přispění ran a nadávek jeho tehdejšího profesora přešel na trombón neboli pozoun. Kuba vzpomíná: „… já jsem dostal Rudu Čermáka - to byl už starej pán, mlátil mě holí když sem hrál falešně a dělal si ze všeho srandu. A ten povídá - že na koryto (baskřídlovka) se naučí každej pitomec a že pořádnej královskej nástroj je trombon... tak sem nechal v hudebce koryto a přines sem si domu první trombon...“

První kapelou, kde osmiletý Kuba zakotvil, byl Dechový orchestr ZUŠ Sezimovo Ústí. Škoda, že neexistují žádné audio nahrávky. Určitě by každého zajímalo, zda hráli lépe než dětský orchestr South parku. Poté Kubánce objevil a navždy dostal do chapadel Swing band Tábor, ale o tomto orchestru až později.

Při studiích na Konzervatoři Jaroslava Ježka se pozoun Kuby objevoval v dalších hudebních projektech jako třeba XIXAO, HUSBAND Pavla Husičky a LAB Big Band Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze. Kuba k tomu přidává pár příhod: „..humorných zážitků bylo hrozně moc... třeba - když v Pardubicích před narvaným kulturákem - Big Band Konzervatoře už seděl na podiu a moderátor povídá: no my ještě chvilku počkáme - protože se nám někde zapomněl jeden trombonista - no a já (s kamarádem jsme šli v klidu z hospody, protože jsme si mysleli, že to začíná až o půl hodiny dýl)... tak jsem naběh na podium, uklonil se - lidi začali tleskat a křičet Bravo, já si sed a začlo se... (asi 20 muzikantů a 500 lidí)... dostal jsem pokutu... ….anebo hráli jsme ještě s hudebkou ve Slaným a to nám mohlo bejt tak šestnáct. Šli jsme z hospody, a nějakej policajt chtěl po nás občanku - a dejchnout. Brácha, ten hrál na tubu, povídá - "Tak se vole nějak domluvíme..." tak my dostali každej 50,- za narušování veřejnýho pořádku a brácha ještě 100,- za urážku veřejnýho činitele. Sebrali nás na policajty a pan ředitel Janda pro nás musel dojet a celý to nějak vysvětlit…jo taky jsme pak napráskali tu hospodu, která nám nalila… anebo tuhle Husičkův Band - byl skvělej v tom, že se de facto nikdy pořádně nesešel...maximálně tak U Malého Glenna - to je klub na Malý Straně - no a pak přišel první školní kšeft - Husička z toho byl nervózni jako prase, ze nic neumíme, já měl kšeft se Swing Bandem, a tak sem sehnal nějakýho kluka z druháku, já už byl třeťák, ale - to udělali všichni, a nakonec se v Malostranský sešlo asi šest úplně cizích lidí - že jim někdo volal na záskok - a ze to prej pohrajou, protože to prej je jednoduchý - a nakonec nepřišel ani Husička - my pak byli od tý doby kontrolovaný, jestli hrajeme ve školní kapele a jak chodíme na vystoupeni školy...“

Ačkoliv titulek seriálu hovoří o bokovkách, Swing band Tábor určitě žádnou bokovkou Kuby není. A to dokonce tak, že od roku 2003 je jeho šéfem, uměleckým vedoucím nebo ředitelem, jak chcete. Swing band v současné době vydává své CD s názvem SWING BAND TIME 2007. Je na něm 10 písní a videoklip k písni Peter Gunn, který natáčel Kafis film, který již točil klip Záhada beer witch anebo DVD Peshata na Krmelci aneb Sürový zážitek CD bude křtěno s největší pravděpodobností na vánočním koncertě 19.12. 2007 v Divadle v Táboře. Více informací získáte na jejich oficiálním "webu"

Kuba se poprvé v Peshatě ukázal v roce 1998, kdy nahrál pozoun do několika pasáží na cd Zvířátka nemohou zasadit kouzelný strom. Spolupráce s ním se čím dál více utužovala, až se stal nakonec právoplatným členem po vydání Pěkné šlamastyky v roce 2002.

Vývoj webových aplikací - ladislavbenak.cz  Vytvořil  Ladislav Benák