kapela

Stručně

Legendární zoopunková legenda Peshata z Tábora. Uslyšíte veselé příběhy o zvířatech a jiné havěti, punkový odvaz s bohatými dechovými aranžemi.

kontakt

mail: maredis@volny.cz
mobil: +420 777 650 782

Peshata

historie

1997

Skupina Peshata (čti: pešata) vznikla v jihočeském Táboře, na jaře roku 1997, původně jako nevážná záležitost s předem vymezeným jepičím životem. Za cíl měla natočit demosnímek a pokojně se zase rozejít. Nečekaný ohlas ovšem způsobuje, že se z původně bočního projektu stává regulérní kapela. Základní tvůrčí trojlístek ve složení: Martin Mareda (kytara), Petr Bína (zpěv) a Láďa Benák (bicí) se spolu potkal již v recesistickém anti-hudebním sdružení Extrudovaná pohanka. Spolu s Romanem Mašátem (zpěv) a Mirkem Trpákem (basa) je v květnu 1997 natočeno první demo Ze života zvířat. Styl kapely se začíná jasně profilovat jako přímočarý melodický punk rock s veselými texty ze světa zvířat (tzv. zoopunk).

První živé vystoupení probíhá v létě 1997 na festivalu Stádlecký rockový most. Začátkem roku 1998 přichází do kapely druhý kytarista Rosťa Gálik a frekvence koncertů pomalu roste. Vychází další demo Zvířátka nemohou zasadit kouzelný strom. Písničky mají ten dar, že dokáží chytnout na první poslech, v důsledku čehož základna příznivců narůstá. Členové souboru před sebou ovšem začínají hrnout zásadní otazník nad dalším vývojem. Tvůrčí jádro prosazuje ještě větší melodiku, prvky ska a zařazení dechových nástrojů, zatímco ostatní členové preferují tvrdou linii punku a tomu odpovídající texty. Vzniklý rozkol uzrává po natočení třetí nahrávky, Děti ze stanice ZOO, počátkem roku 2000. Mašát, Trpák a Gálik odcházejí, aby založili vlastní projekt Kriminálně závadné osoby. Peshatě se předpovídá brzký rozpad a v tomto smyslu kolují v „zasvěcených“ kruzích i zaručené informace.

2000 - 2003

V červenci 2000 ovšem znovuzrozená sestava představuje nového baskytaristu Pepu Boháče a trumpetistu Tomáše Ludvíka. Oba přinášejí do kapely svěží vítr, díky čemuž začíná muzika na koncertech ještě více „šlapat“. Peshata pilně koncertuje a to jak na pódiích letních festivalů, tak i v rockových klubech po celé republice.

V roce 2002 vychází šestipísňové demo CD Pěkná šlamastyka. Nahrávka je konečně pořízena v profesionálním studiu (Prodigy), a poprvé se na ní výrazněji autorsky podílí pozounista Jakub Valeš. CD má sloužit mimo jiné jako promo materiál pro potenciální zájemce z řad nahrávacích firem. Očekávaný ohlas z firem nepřichází, ovšem dramaturgyně pořadu České televize Noc s Andělem přihlašuje kapelu počátkem roku 2003 do prvního ročníku soutěže Coca Cola Pop Star. Z celkového počtu 767 přihlášených kapel vybírá porota na základě poslechu Pěkné šlamastyky skupinu Peshata mezi 12 semifinalistů. Šance na zásadnější průlom bere později za své díky nepovedenému semifinálovému koncertu před porotou. Peshata dál koncertuje (cca 4 akce za měsíc), stále častěji i za účasti Valeše, který se stává stabilním členem.

2003 - 2006

V dalším období začíná kapelní aktivita lehce stagnovat. Jednotliví členové se stále více věnují pracovním, potažmo rodinným povinnostem, díky čemuž chybí čas na pravidelné zkoušení a tvorbu nového materiálu. Frekvence koncertů klesá na cca 2 za měsíc. Na víc není čas, i když zájem ze strany pořadatelů by byl. Dne 23. dubna 2005 kapela absolvuje první zahraniční vystoupení v klubu Wild At Heart v Berlíně po boku spřátelených Ransom. Má úspěch.

Po několika odkladech nastupuje Peshata v září 2005 do studia Bellatrix, kde vzniká materiál na první regulérní lisované CD v historii kapely. Zároveň se připravuje i natáčení premiérového oficiálního videoklipu, který je realizován v produkci Kafis Film na přelomu roku. CD s názvem Hra na doktora vychází 1. dubna 2006 pod hlavičkou Fishdale Records. Kromě dvanácti skladeb (11 novinek + cover starší písně Titanic s novými aranžemi) obsahuje i zmíněný videoklip k písni Záhada Beer Witch, flashovou animaci s přehráváním mp3 a booklet v podobě hracího plánu ke stolní hře.

2006 - 2007

Po vydání Hry na doktora čeká kapelu zásadnější personální změna. Zpěvák a textař Petr Bína po dlouhém zvažování končí s aktivním účinkováním v kapele, a to z důvodu nezvládání dojíždění z nového bydliště (Plzeň) v kombinaci s pracovním vytížením. Jeho posledním koncertem v roli hlavního zpěváka je vystoupení na festivalu Koupák Open Air ve Strašicích, 22. 7. 2006.

Na podzim na jeho místo nastupuje student ČZU, Tomáš Blažek. Peshata téměř nekoncertuje a soustředí se na zkoušení programu s novým mužem za mikrofonem. Během listopadu vychází DVD Peshata na Krmelci aneb Sürový zážitek (opět v produkci Kafis Film), na kterém lze spatřit zvukově neupravený záznam koncertu z festivalu Krmelec (22. 4. 2006) + několik bonusů ze zákulisí koncertu a natáčení videoklipu. Klip Záhada Beer Witch se objevuje ve vysílání Noci s Andělem, TV Óčko, a dva týdny figuruje v hitparádě pořadu Superpomeranč na ČT (jeden týden dokonce na prvním místě).

Návrat k pravidelným koncertům je v plánu od začátku roku 2007. V tomto roce Peshata mj. oslaví 10 let existence.

2006 – 2010

Na podzim na jeho místo nastupuje student ČZU, Tomáš Blažek. Peshata téměř nekoncertuje a soustředí se na zkoušení programu s novým mužem za mikrofonem. Během listopadu vychází DVD Peshata na Krmelci aneb Sürový zážitek (opět v produkci Kafis Film), na kterém lze spatřit zvukově neupravený záznam koncertu z festivalu Krmelec (22. 4. 2006) + několik bonusů ze zákulisí koncertu a natáčení videoklipu. Klip Záhada Beer Witch se objevuje ve vysílání Noci s Andělem, TV Óčko, a dva týdny figuruje v hitparádě pořadu Superpomeranč na ČT (jeden týden dokonce na prvním místě).

Premiéra s Blážou za mikrofonem nastává 28.10. 2006 v Ústí nad Labem. V dubnu 2007 slaví kapela své desetileté výročí koncertem ve Skrýchově za účasti In public Ill, Houby, Totálního nasazení, Znouzectnosti, všech tří sestav Peshaty a především za podpory fantastického pětisethlavého davu fans. Bohužel avizovaný DVD záznam z tohoto koncertu zatím nebyl vydán kvůli technickým záležitostem. V září roku 2008 Peshata odehraje pravděpodobně svůj nejlepší koncert své historie. Před plným táborským náměstím zakončuje páteční program Táborských slavností.

V roce 2008 se začíná také připravovat nové CD. Předzvěstí je demo, které je prezentováno na profilu Bandzone. „Zoopunk is back“ to si mohli říct v únoru 2009 návštěvníci speciálního koncertu Peshaty v úplně první sestavě v zaplněném táborském Bardu. Hrálo se z prvních dvou demáčů a vybíralo se na ováda hovězího.

V říjnu 2009 Peshata odchází do studia Kocis sound a po pěti měsících může zvolat „finito“. CD Svět za sifonem vychází 13. března 2010.

Vývoj webových aplikací - ladislavbenak.cz  Vytvořil  Ladislav Benák